"Expozice česko-bavorské válečné a poválečné historie a společné geologické minulosti"

Expozice o soužití Čechů a Němců
V bývalé textilní továrně Tosta v Plesné vznikla expozice, která představí město i jeho české a německé obyvatele v proměnách času, a to přibližně od začátku minulého století až do pádu železné opony.
Někdejší textilní továrna Tosta v Plesné na Chebsku prošla proměnou. V expozicích s názvy „Česko-bavorské válečné a poválečné expozice“ a „Společná geologická minulost“ tu návštěvníci najdou kromě informací o historii Plesné a okolí také informace o vývoji průmyslu a rovněž o geologii celého Chebska. Jedna z expozic je věnována zdejšímu fenoménu – zemětřesení.
Expozice popisuje na příběhu konkrétního člověka, syna posledního německého starosty Plesné Adolfa Penzela, jak vypadalo v příhraničí soužití lidí dvou národností. Vypráví o dětství na Plesensku, nástupu fašismu i odsunu německých obyvatel a o nových začátcích těch, kteří odsud museli po válce odejít. Právě Adolf Penzel stojí za vznikem muzea ve městě Eichenzell, kam se po válce uchýlila většina odsunutých plesenských Němců. Bylo jich tehdy přibližně pět stovek.
Muzeum ale představuje život v pohraničí i z českého pohledu. Nechybí ani vznik republiky, vzestup německého nacionalismu, včetně odsunu českého obyvatelstva, cca padesáti Čechů z Plesné. V další z expozic se lidé dozvědí leccos o poválečném odsunu německého obyvatelstva, doosidlování pohraničí a o životě za železnou oponou.
