Březen - měsíc čtenářů

Březen – měsíc čtenářů v městské knihovně

Kniha přítel člověka, známé a moudré rčení. V dnešní uspěchané době, bychom si měli najít čas na dobrou knihu.

Čas na knihovnu a povídání o knihách si našli pedagogové a děti ze základní a mateřské školy v Plesné. Pro prvňáčky a druháky bylo hračkou uhodnout zvířátka skrytá v knize Moje zvířata, jejíž autorkou je Milena Lukešová. Děti krásně vyzdobily první písmeno svého jména a jejich výkresy budou vystaveny v kulturním domě.

Olga Hejná, autorka knih pro děti zaujala svými knihami 111 hádanek a Jeď, modrý koníčku. Děti hádaly a většinou měly pravdu, jen vošouch, cmunda a další krajové názvy bramboráku byly oříškem.

V říkance Tuhle – tamhle jsme hledaly města z různých koutů světa.

Starší děti se dozvěděly o vývoji knih a knihoven  a i to jak vypadaly knihy  a knihovny dříve a dnes. Mohly si prohlédnout kopie Vyšehradského kodexu, Životopisu Karla IV. a Zlatou bulu Karla IV, které vyšly jako příloha časopisu Živá historie. Tato díla mají  nevyčíslitelnou hodnotu.

Připomněli jsme si také královské korunovační klenoty, které jsou symbolem naší země, a to v  roce kdy slavíme 100. výročí vzniku samostatného Československa.

Všechny děti mají rády hádanky a tak jsme společně hádali,  a že  některé z nich nebyly opravdu jednoduché.

Zkuste například:

Vyrostl háj, pod hájem čely, pod čely kouky,

Pod kouky žery, pod žery bery, pod bery chody,

Pod chody šlapy, pod šlapy zem.

Už jste uhodli? Pokud ne, zeptejte se svých děti.

Děti  z mateřské školy „ Koťátka“ si pohrály s barvami v knihách Hervé Tulleta, které nesou název Knížka a Barvy. Poradily si  také  s  logopedickými hádanky. Třída Dráčků  si poradila s  písmenky ukrytými  v knihách  A-ž já půjdu do školy pro správné kluky a holky.

Ve středu 14. března navštívila knihovnu paní Radana Sedláčková, z pražského nakladatelství Thovt, které vydává knihy pro děti. Děti ze šesté, sedmé a osmé třídy mohly nahlédnout do tajemství starověku. Výprava do života Římanů,  Egypťanů a Řeků byla velmi zajímavá. Jednotlivé třídy pátraly v knihách po jménech bohů a přiřazovaly k nim správné artefakty. Pochvalu zaslouží především žáci ze šesté třídy, kteří nejenom,  že hodně o starověku věděli, ale především spolupracovali s lektorkou.

Děkuji všem dětem a jejich pedagogům za návštěvu a ráda je brzy uvidím. Nejenom při besedách, ale i při návštěvě knihovny a půjčování  knih, které mají rádi.

Datum vložení: 6. 4. 2018 0:00
Datum poslední aktualizace: 6. 4. 2018 0:00