Březen měsíc čtenářů v městské knihovně

Březen – měsíc čtenářů v Městské knihovně v Plesné

Celý březen probíhaly v knihovně besedy pro děti základní, ale i mateřské školy. S mladšími dětmi jsme pronikli do kouzelného světa barev, a to s knihou Barvy, jejímž autorem je Hervé Tullet.

Hádanky i pohádkové postavičky byly hračkou jak pro mladší děti, tak i předškoláky. Ti se stali i spolutvůrci knihy od Daisy Mrázkové Co by se stalo, kdybych třeba…, kdybych zmokl v lese, kdybych letěl letadlem, kdybych byl mravencem. Prvňáčci hádali s knihou Jak zvířátka spí. A tak už ví, jak spí žirafa, pelikán, páv a mnoho dalších a všichni jsme se dozvěděli, jak vlastně ježek k bodlinám přišel. Žáčci 2. a 3. třídy cestovali do našeho hlavního města spolu s knihou Bohumila Říhy Jak jel Vítek do Prahy. A prožili s ním i návštěvu ZOO.  A jak vypadá v Kocourkově škola, co se v ní vyučuje a jak se stavěla? To zkoušely uhodnout děti ze 4. třídy. A jak to bylo doopravdy? Tak to jsme si přečetli v knize Eduarda Petišky Pohádkový dědeček. Celou besedu doplnily veselé básničky z knihy Radka Malého Kam až smí smích.

5. třída si poslechla životopis Eduarda Petišky a jeho Pověst o velikém skoku. Ale ještě předtím, než jsme se dozvěděli skutečnost, zkoušeli jsme hádat, jaký byl hrdina Horymír, jeho kladné i negativní vlastnosti, a také co by se v příběhu mohlo stát. Děti zkoušely homonyma, tedy slova souzvučná. A že jim některá dala zabrat. A že by i Vám?  Tak to zkusíme: budova, zařízení pro zamykání……, vlajka, oddíl vojska….., reagování, zpátečnictví…., vojenský útvar, dobrovolná práce…, zvíře, výherní kupon…., zkáza, zařízení zbraně…, tonout, rozdělávat oheň…, bydlet, kosit trávu…Že to byla pro Vás hračka?

Jazykolamy a kvízy byly zpestřením všech besed.

V pondělí 20. března přijel z jižních Čech do kulturního domu cestovatel Patrik Kotrba, aby vyprávěl o své cestě ze srdce Evropy do Santiaga de Compostela, kterou šel pěšky a sám.  Při svém putování skládal písničky a básničky a to celé i s fotografiemi předvedl všem dětem. Po besedě děti pochválil. To, že se zapojily do jeho programu a spolupracovaly, ho velmi potěšilo.

Děkuji všem za návštěvu knihovny a budu se těšit na další setkání.

Datum vložení: 13. 4. 2017 0:00
Datum poslední aktualizace: 13. 4. 2017 0:00