Celé Česko čte dětem 16. 10. 2015

Celé Česko čte dětem – v Plesné o podzimu

Sychravé podzimní počasí zahnalo v pátek 16. října děti do klubovny Městského kulturního a informačního střediska v Plesné k horkému čaji, ale hlavně k hromádce knih, z nichž jim v rámci projektu Celé Česko čte dětem četla Míla Vrbová a já.

Téma se nabízelo samo. Podzim je pestrý po všech stránkách a v dětských knihách se objevuje často. Mohli jsme proto číst z Čítanky pro nejmenší Josefa Lady o září, říjnu a listopadu. Po každém měsíci čekaly děti písemné úkoly, v nichž odpovídaly na otázky, co děti dělají na podzim, které houby sbírají, kteří práci odlétají za teplem a kteří u nás naopak zůstávají.

Protože naše čtení navštěvují děti z prvního stupně základní školy, četli jsme jim také z knihy Pohádky pro každé počasí od Jany Moravcové. Míla si vybrala pohádku Lék na počasí, já jsem četl Pohádku zmáčenou o princezně, která se bála deště. Nejvíc se ale dětem líbily vtipné básničky Hádka řek, Na trhu a Špindíra ze sbírky Jana Brzechwy Ptačí klepy. Děti, které dobře poslouchaly, pak měly úspěch při hledání odpovědí na otázky, které řeky se hádaly v první básničce, která zelenina byla na trhu a jak se ve skutečnosti jmenoval, kde bydlel a kam se odstěhoval Špindíra.

A protože se dětem ven do zimy moc nechtělo, přečetl jsem jim celou knihu Příběh malého Honzíka o tom, že člověk může o dobrodružství nad knihami snít, ale zažít ho doopravdy může jen tehdy, když občas knihy zavře a vyrazí za dobrodružstvím ven do přírody.

Takže děti, vypnout tablety a honem ven – třeba pouštět draky.

Pavel Sýkora

Datum vložení: 20. 10. 2015 0:00