Celé Česko čte dětem - listopad 2019

Celé České čte dětem

Listopadové čtení, které se uskutečnilo patnáctého v pátek, přilákalo do knihovny konečně víc dětí.Knihy Strašidelné pohádky, Pověsti o hradech a Co má poznat správný Čech byly zajímavé a líbily se. Bílá Karolínka a Černá Karolínka, strašidelná pohádka o lidech zlých i laskavých. „Kam letí labutě a kde se zastaví? Až tam, kde žijí lidé laskaví.“ A takový svět bychom si všichni přáli, to nám ukázala tato velmi málo známá pohádka.

Pověst o chebském hradu, o Valdštejnovi, upravená pro děti, děvčata poslouchala se zatajeným dechem. Předem tušila, jak dopadl bohatý měšťan Menger, který se pověsti vysmíval.

Velmi poutavou knihou je souhrn zajímavostí s názvem Co má poznat správný Čech.  Zajímavosti kulturní, technické i přírodní, vzpomínky na  minulost, vykopávky a mnoho dalšího, to vše je v knize ukryto.

Bahenní mofety u Františkových Lázní sice všichni známe, ale málokdo asi ví, co vlastně prapodivné a nečesky znějící slovo Soos znamená. Název je německého původu a má leccos společného s rašeliništi a půdou propadající se pod nohama. Nejstarší známé pojmenování je „sas“, což znamená usazenina. Chebské nářečí si pak s německým slovem poradilo po svém, „a“ se v něm proměnilo v „ó“ a tato dlouhá souhláska se psávala jako „oo“. A název Soos je na světě. Rezervace Soos byla vyhlášena v šedesátých letech minulého století.

Na závěr jsme si lámali společně jazýčky při jazykolamech a přesmyčkách.

Vánoční čtení se uskuteční 13. prosince od 15.00 hodin v malém sále MKS a já věřím, že se sejdeme v hojném počtu, abychom si připomněli vánoční tradice.

Datum vložení: 2. 12. 2019 0:00
Datum poslední aktualizace: 2. 12. 2019 0:00