Celé Česko čte dětem - září 2018

Celé Česko čte dětem v městské knihovně

Prázdniny utekly jako voda a nás čekalo další společné čtení. Sešli jsme se s dětmi v hojném počtu v knihovně nad knihou Draci v hrnci, co jedly princezny, od autorek Jany Strýčkové a  Kamily Teslíkové.. Knihu doplnila svými ilustracemi Eva Gargašová. Prošli jsme dějiny stravování  od pravěku až do současnosti. Děti zjistily, že základem potravy člověka bylo maso a až později se lidé stali zemědělci. Takže nechybí od neolitu pšenice a ječmen, ale i luštěniny, bylinky zelenina a ovoce.  A co jedli ve starém Egyptě? Chleba, pečivo, koláče, ale cukr ještě nebyl v této době znám, a tak se sladilo medem, datlemi a ovocnými džusy. V oblibě bylo hlavně hovězí maso. O čínské kuchyni jsme se dozvěděli, že má nejdelší historii na světě. Symbolem její kuchyně byla rýže, uměli zde  vyrobit i dnes známé a oblíbené tofu. Jako první začali rozlišovat pět lidských chutí: ostrou, kyselou, slanou, hořkou a sladkou. Řecká kuchyně znala maso vepřové, hovězí i skopové, ryby a mořské plody. Jako příkrm k chlebu se používaly fíky a olivy. Staří Římané byli především pilní zemědělci a šlechtitelé. Nepili ale vůbec teplé nápoje, kromě vína ředěného horkou vodou. Pili hlavně vodu. Z této doby pochází rčení lukulské hody. Lucius Licinius Lucullus byl římský politik a generál, který zval rád do svého domu četné přátele a pořádal rozmařilé hostiny, které se staly pověstné po celé říši římské. A co rád jedl Karel VI? Ten byl velmi skromný, jeho oblíbenou pochoutkou byl silně namazaný  chléb s máslem. Lékaři dokonce odrazovali krále a jeho dvořany od konzumace všeho, co rostlo blízko země. V 16. století za vlády Rudolfa II. byli pozváni kuchaři a cukráři ze všech koutů světa a tak se dostaly do Prahy nové a neznámé pokrmy. Rudolf II. si potrpěl na dobré jídlo. Prošli jsme si kuchyni za Marie Terezie, za Ludvíka IV., a  za Napolena. Poznali jsme slavné pokrmy Magdaleny Dobromily Rettigové a císaře pána. Přes první republiku jsme se dostali až k dnešní kuchyni plné všehochutí a k superpotravinám 21. století.  Pavel Sýkora přečetl dětem příběh z knihy Knihovnické pohádky od Zuzany Pospíšilové. Podívat se na nás přišla i  paní učitelka Lvová.  Děkuji jim za milou  návštěvu.

S dětmi jsme si také popovídali o tom, kde strávily prázdniny.

Na dalším čtení se sejdeme opět v říjnu.

Dana Placatková

Datum vložení: 1. 10. 2018 0:00