Červnové čtení

společné čteníHurá na prázdniny (knihu s sebou!)

Prázdniny se kvapem blíží a s koncem školního roku přišel také poslední díl programu Celé Česko čte dětem. Na dětech už byla znát únava, přesto se jich v plesenské knihovně sešlo zhruba deset, a tak jsme jim společně s Mílou Vrbovou a Danou Placatkovou četli z knížek, které jsou pro prázdniny jako dělané.

Trocha vychytralosti neuškodí a vítězství nad hlupáky potěší – těch jsou knihy o Enšpíglovi plné. My jsme z knihy Karla Čvančary Enšpígl a jeho šibalství vybrali příběh o tom, jak přechytračil lakomého řezníka a jak od něho dostal pečeni naprosto zadarmo.

Děti mají rády tajemno a chtějí se bát, proto si se zatajeným dechem poslechly povídku Vlčí stopou z knihy Jemně tajemně od spisovatelky Stanislavy Reschové. Při čtení úryvků z knihy Miloše Kratochvíla Kouká roura na kocoura jsme si všichni oddechli a užili si humoru. Vtip nescházel ani Jiřímu Žáčkovi v jeho letní knížce Ahoj, moře, z níž jsme dětem vybrali básničky Sardinky a Bouřka.

Děti však nemají být pouze pasivními čtenáři. Uvítali jsme, že naše pravidelná návštěvnice Markétka Šulistová na poslední předprázdninové čtení přinesla svou oblíbenou knihu pohádek, z níž má úplně nejraději Pohádku o lesní panně. Aby toho čtení nebylo přespříliš, střihly si děti křížovku a pár rébusů a prohlédly si loňské prázdninové deníky svých kamarádů. Ani letos je totiž nemine Velká prázdninová soutěž. Znovu mohou vyrábět deníky ze svých prázdninových cest a naplnit je nevšedními zážitky. Ať už jejich zpracování pojmou jakkoliv – třeba s vlastními obrázky, fotografiemi, zápisky, vstupenkami z hradů, zámků a muzeí – mohou je přinést na další čtení v září. Nejoriginálnější a nejzajímavější deník vyhlásíme a jeho autora oceníme před Vánocemi.

Hodně skvělých letních zážitků – skutečných i přečtených – přejí všem dětem Míla Vrbová, Dana Placatková a Pavel Sýkora.

Datum vložení: 21. 6. 2016 0:00
Datum poslední aktualizace: 21. 6. 2016 0:00