Čtení v městské knihovně

Plesenské čtení o škole a knihách

Říjnové čtení pro děti neslo příznačný název Hurá, škola. Po prožitých prázdninách cekají děti školní povinnosti. Jenže škola pro mnohé z nich může být také radostí. Být zpátky mezi kamarády, něco nového se dozvědět. A taky se pobavit. K tomu může posloužit dobrá knížka. Třeba taková Aprílová škola od Jiřího Žáčka, ze které jsme si společně s dětmi přečetli spoustu básniček. Míla Vrbová vybrala z knihy Radka Daniela Velká i malá dobrodružství příběh podle skutečnosti Hlupák Ben, který se díky čtení knih stal z podprůměrného žáka premiantem a nakonec se stal úspěšným lékařem.

Také jsme si povídali, co lidé v dávných dobách používali k psaní. Děti pak aktivně mluvily o tom, k čemu je čtení takových knih dobré. Následoval příběh z knihy Ivana Klímy Jak daleko je Slunce na stejné téma: K čemu jsou dobré knížky.

A protože čtení pro děti nesmí být dlouhé, aby je nezačalo nudit, zahráli jsme si hry rozvíjející paměť (co si nesu do školy – každé dítě přidávalo další věc a opakovalo všechny věci předchozí) a představivost s rychlostí (děti vyjmenovávaly, co je například malé, velké, bílé, pomalé).

Nakonec jsme naše podzimní sezení završili povídáním o houbách. Je vidět, že venkovské děti mají s houbami bohaté zkušenosti a některé druhy bezpečně znají. Vždyť houbařská sezóna na Plesensku právě vrcholí. Také proto se bude příští téma našeho čtení jmenovat Pestrý podzim.

Pavel Sýkora

čtení