Noc s Andersenem 2015

Drda se o Noci s Andersenem dětem líbil

Noc plná čtení, her a soutěží – taková byla Noc s Andersenem, kterou si v Městském kulturním středisku v Plesné užila šestnáctka dětí především z prvního stupně místní základní školy. Celostátní noční akce se 27. března konala už po patnácté nejen v České republice, ale i na Slovensku, v Polsku, Slovinsku a v dalších 26 zemích. Ve stejnou dobu se četlo celkem na 1522 místech.

Společným tématem bylo 100. výročí narození českého spisovatele Jana Drdy a 110. výroční narození Hanse Christiana Andersena. V Plesné se děti sešly již před šestou hodinou odpolední a ve velkém sále nově zrekonstruovaného kulturního střediska utvořily čtyři soutěžní družstva. Podtitul plesenské akce byl „Užijme si Andersena všemi smysly“, děti tak díky organizátorce celého večera Míle Vrbové soutěžily v různých hrách založených na smyslovém vnímání soutěžících.

Kromě her se ale dostalo i na čtení. První setkání s Andersenem připravila bývalá učitelka českého jazyka Marie Horčičková, když dětem přečetla jeho pohádku „Hloupý Honza“. Ukázalo se, že se postava Honzy neobjevuje pouze v českých pohádkách. Nicméně i na českého Honzu došlo. Z knihy České pohádky Jana Drdy četl Pavel Sýkora pohádku „Jak šel Honza do lenoráje“. Anna Judytková si připravila pohádku „O princezně Jasněnce a ševci, který létal“. Řada Drdových pohádek byla zdramatizována a zfilmována. Na dobrou noc si děti dopřály film „Nejkrásnější hádanka“ na motivy pohádky Jana Drdy.

Po probuzení došlo na vyhodnocení celého soutěžního večera a k rozdávání ocenění. Zástupci týmů ještě přednesli povídky, které děti psaly o půlnoci na témata, která si vylosovaly. Protože povídky byly nadmíru zdařilé, budou postupně publikovány v Plesenských novinách.

K příjemnému prožití večera a nakonec i rána přispěly mnohé maminky dětí tím, že své ratolesti vybavily zásobou vynikajících domácích pochoutek. Děti tak mohly navzájem ochutnávat z pelmelu donesených dobrot.

S uplynulým víkendem mohu konstatovat, že Jan Drda byl dobrá volba.

Pavel Sýkora

Datum vložení: 27. 3. 2015 0:00