Noc s Andersenem 23. - 24. 3. 2018 + FOTO

Noc s Andersenem v Městské knihovně v Plesné

8. ročník Noci s Andersenem se uskutečnil 23. března 2018 ve velkém sále MKS. Byl věnován nejen H. CH. Andrsenovi, ale i Josefovi Čapkovi, který se narodil právě 23. 3. 1987 a jeho knize Povídání o pejskovi a kočičce.

V knihovně jsme ocenili nejpilnější čtenáře  za rok 2017 a také čtenáře nejmladšího. Nejpilnější čtenářskou  mezi dospělými byla paní Milada Flaksová, která přečetla 197 knih a dětskou čtenářkou Markétka Šulistová, ta přečetla 39 knih. Nejmladší čtenářkou je Gábinka Švábová. Všechny čtenářky byly odměněny malým dárkem. Při předání dárků byl přítomen i pan starosta Petr Schaller.

V úvodu přečetla paní Marie Horčičková pohádku Cínový vojáček a  děti se dozvěděly i něco o životě slavného dánského pohádkáře H. Ch. Andersena.

Po večeři, kdy se děti posilnily párky v rohlíku od paní Schallerové a dobrotami, které upekly jejich maminky, za což jim patří dík, přišla mezi nás  paní učitelka Anna Judytková, která měla pro děti připravené soutěže na téma Povídání o pejskovi a kočičce. Košilky, které děti malovaly, jsou vystavené v kulturním domě. Děti si poslechly i krásné  pohádky  a tom,  jak pejsek s kočičkou pekli dort a jak slavili 28. říjen, které přečetl Pavel Sýkora a Míla Vrbová.

Děti v družstvech celý večer soutěžily, malovaly, psaly pohlednice svým nejbližším a také se na chvíli staly spisovateli při psaní  pohádek na různá témata.

Témata pohádek: Jak si žije špindíra, O čem se hádaly tlustá a tenká kniha, Jak se knižce poztrácely obrázky, Jak se vyrábí lektvar fantazie.

Jednou ze soutěží  byl i námět   Česká republika – můj domov.

Děti mohly napsat, co se jim líbí a nelíbí i v našem městě. Nebyly to jen odpadky,  které se povaluji po zemi, ale děti zdůraznily, že některé rodiny nedrží pohromadě. A nad tím, bychom se měli zamyslet.

Míla Vrbová měla pro děti připravený pestrý program  a tak si děti mohly užít večer i noc. Některé usnuly až kolem třetí hodiny ranní, a tak není divu, že kolem sedmé, kdy byl budíček,  koukaly poněkud rozmrzele. Po snídani, kterou připravila paní Lucie Schallerová, přišlo vyhodnocení všech družstev, kterého se zúčastnil pan místostarosta Václav Mleziva.

Celý večer pilně pomáhaly naše pomocnice Michaela Schallerová a Sára Bělohoubková a naše fotografka Doris Bigasová.

Chtěla bych poděkovat všem sponzorům, kteří se podíleli na Noci s Andersenem, a to:  Městu Plesná, paní Prázdnovské, panu Mlezivovi, panu Vrbovi, Železářství Vojík  Aš a Železářství Vojík Cheb,  Večerce u Kapra, firmě Elroz a. s., Klempířství Karel Švára a  Infocentru Cheb.

Velký dík patří Marii Horčičkové, Anně Judytkové, Míle Vrbové a Pavlovi  Sýkorovi.

Všem zúčastněným dětem děkuji za to, že přišly.

Foto v odkazu fotogalerie - knihovna rok 2018.

Pohádky, které děti napsaly:

Družstvo – Zelení

Návod na přípravu lektvaru fantazie

V jednom bílém malém domečku žili Pejsek a Kočička. Jednoho dne se rozhodli, že napíšou nějakou pohádku. A tak vzali tužku a papír a začali přemýšlet,  o čem bude. No za dvě hodiny to vzdali, protože je nic nenapadalo. Zkrátka ten den neměli fantazii. Tak vzali mrkev, muchomůrku, sluneční svit, výtažek z kočičí logiky, mastičku na mozek a uzené. Všechno hodili do hrnce a uvařili to. Když se lektvar uvařil  a vypili ho a to jim to myslelo. Za hodinu 3 pohádky. No po chvíli je to unavilo a šli spát. Když se ráno vzbudili, bolela je z těch nápadů hlava. No tak si řekli, že s kočičkou asi spisovatelé nebudou. Tak snad se nám podaří v něčem jiném. The End.

Družstvo – Modří delfíni

Jak se knížce poztrácely obrázky

Byla jednou jedna kniha, která ležela na poličce a byla velmi stará a zaprášená, nikdo jí nikdy nepřečetl. Až jednoho dne jí našla holčička jménem Míša. Holčičku neměl nikdo rád, byla ráda sama. Knížku si přečetla a zalíbila se jí. Měla tu knížku moc ráda a nosila jí všude sebou. Jednoho dne si jí vzala do školy a její spolužák jménem Pavel jí ukradl knížku a vytrhl jí listy a obrázky. Míša byla moc smutná, knížku měla moc ráda a plakala. A druhý den se jí Pavel omluvil, protože zjistil, co provedl.

Družstvo – Ohniví lvi

O čem se hádaly silná a tenká kniha

V polici byly 2 knihy, jedna tenká a druhá silná. Tenká byla o módních návrhách a ta silná o historii. Najednou se tenká začala hádat: „ Já mám víc stran, protože jsem na díly.“ A v tom tlustá řekla: „ Ale já jsem chytřejší, protože mám v sobě historii.“ A za chvilku přišla knihovnice a přeřadila je. A v tom se  přestaly hádat. Za týden přišel pan Dlouhý a vzal si obě knihy. Za měsíc přišel pan Dlouhý a vrátil obě knihy vedle sebe. A řekl: „Obě knihy jsou stejně dlouhé a pěkné.“ V tom se knihy přestaly hádat  a usmířily se a obě se mají stejně rády.

Je mi jedno, jestli jsem tenká anebo tlustá, hlavně že jsem chytrá.

Družstvo – Rabicorni

Jak si žije špindíra

Byl jeden špindíra, který neměl rodiče. Neměl žádné peníze. Neměl byt. Žil na ulici. Jednou ho našla dívka a ona měla děti Matěje, Julču, Editu a Báru. Ten špindíra se jmenoval Dan. Pracoval jako popelář a za jedno město dostal 1000,- Kč. Matějovi koupil míček, Julče koupil kuchyňku, Editě umělé zuby, Báře koupil panenku s koněm.

Dana Placatková

Datum vložení: 6. 4. 2018 0:00