Týden knihoven v městské knihovně

Týden knihoven v městské knihovně

Začátkem října navštívily děti se svými učitelkami ze základní školy, v rámci Týdne knihoven, městskou knihovnu. Sešly se v klubovně kulturního domu, protože městská knihovna je uzavřena z důvodu rekonstrukce kulturního domu. Děti se dozvěděly o životě Jiřího Trnky, poslechly si ukázku z jeho knihy Zahrada, kterou nejenom napsal, ale i ilustroval. Ta pobavila menší i větší žáčky. Děti si připomněly i režiséra Karla Zemana a jeho film Cesta do pravěku, který byl natočen již v roce 1955, ale je stále velmi poutavý a naučný. Žáci ze čtvrté třídy se seznámily s Karlem Poláčkem, s jeho životem a jeho známou knihou Bylo nás pět a s jejímu hrdiny,  počínaje Petrem Bajzou a konče Zilvarem z chudobince. Z této knihy si přečetly ukázku.

Vyzkoušely si různé kvízy, ať už pohádkové, večerníkové, palindromy, přirovnání a jazykolamy.

A co je vlastně palindrom? Palindrom (z řec. palindromos, běžící pozpátku) je slovo, věta, číslo nebo melodie (obecně jakákoliv sekvence symbolů, např. sekvence DNA), která má tu vlastnost, že ji lze číst v libovolném směru (zprava doleva nebo zleva doprava) a má vždy stejný význam.

Kniha, ze které děti hádaly, s názvem  Kouzelný slabikář, kterou vydal Albatros v roce 1961,  nás překvapila svou obtížností. Ale s některými hádankami si děti poradily.

Nakonec děti namalovaly obrázky na téma:  Co jsme viděly v Zahradě Jiřího Trnky?

Děkuji všem za návštěvu a věřím, že alespoň některé z dětí se přihlásí jako noví čtenáři, až bude městská knihovna opět otevřena.

týden knihoven

týden knihoven2