Týden knihoven v městské knihovně

týden knihovenTýden knihoven v Městské knihovně v Plesné

Celý týden jsme věnovali s dětmi čtení a povídání k 100. výročí vzniku samostatného Československa.

Snad v hlavičkách dětí zůstaly alespoň nějaká informace, třeba kdy naše republika vznikla, jak je velká, kolik má obyvatel a jaké jsou symboly státu. Kdo jsou naši sousedé, jaký je u nás průmysl, zemědělství, jaké máme kraje, velká města, přehrady, nížiny a hory.

A na co je naše republika pyšná? Nejen na slavné osobnosti, které nás proslavili po celém světě, ale i na některé vynálezy, nebo slova. Například slovo robot, které bylo poprvé použito v Čapkově románu RUR, se používá na celé planetě.

A jak to bylo s kostkovým cukrem? Dnes je pro nás samozřejmostí. Kostka cukru vznikla v Dačicích v rafinérii cukru koncem 20. let 19. století. Bratři Grebnerovi, chtěli původně pěstovat cukrovou řepu, ale té se na Dačicku nedařilo,  a tak začali zpracovávat cukr dovážený. A kde se tedy vzal kostkový cukr?

Může za to nespokojená manželka ředitele cukrovaru. Cukr byl v homolích, které se musely roztloukat na menší kusy. Při jednom roztloukání se paní Juliana poranila a ředitel přemýšlel,  jak se zbavit nebezpečného porcování homolí. A tak byla kostka na světě. Nechal vyrobit první balení přibližně 350 kostek, které daroval své ženě. A tak se zrodil roku 1841 praktický vynález.

A to je jen jedna zajímavost z knihy Co má vědět správný Čech.  Je v ní ukryto mnoho dalších a zvídavý čtenář si může knihu vypůjčit.

Kronika města byla tématem pro starší děti ze čtvrté a páté třídy.

Děti namalovaly výkresy a  vyluštily kvízy. Ani jsme si nestihly společně číst, jak nám rychle čas při besedách ubíhal. Ale to jistě doženeme na jaře, kdy se budeme těšit na Březen – měsíc čtenářů.

Děkuji všem za návštěvu.

Datum vložení: 22. 10. 2018 0:00