Týden knihoven v městské knihovně

Týden knihoven

Týden knihoven v městské knihovně

Po roce a půl jsme se mohli opět společně sejít s dětmi ze základní školy při besedách v Týdnu knihoven a to od 4. do 8. října. Společným tématem pro všechny třídy byl vznik a vývoj knih, písma, psacích potřeb a také  to,  jak vypadaly knihovny dřív a nyní. Vysvětlili jsme si, co jsou to piktogramy, které se používaly a používají dodnes a názorně jsme si je zkoušeli hádat.

První třída se seznámila s knihou, Než půjdu do školy, kde je zábavnou formou přiblížena dětem abeceda od A do Z / aktovka, bačkůrky, …/. Prvňáčci byli nadšeni z knihy Barvy, která velice jednoduchými  a poutavými nápady ukazuje dětem nejen míchání barev.

Hádanky a kvízy i  čtení, to vše bylo součástí povídání a doufám, že se všem líbilo.

V tomto týdnu byla možnost přihlášení do knihovny pro veřejnost zdarma, ale ta nebyla využita, pouze jednou dívenkou z  2. třídy.  Je škoda, že nebyl zájem ze strany místních. Knihy jsou v současné době velmi drahé a knihovna doplňuje svůj fond průběžně novinkami, které na českém knižním trhu vycházejí.  A pokud knihy nemá ve svém fondu, může je objednat prostřednictvím mezivýpůjční služby z jiné knihovny.  S nezájmem ze strany dětí se setkalo i v dalším týdnu  Společné čtení, které se již několikátým rokem koná jednou v měsíci, vždy v pátek v 15.00 hodin.  Že by nás doba koronavirová snad odnaučila číst? Naštěstí ne všechny. Chci poděkovat svým věrným čtenářkám a čtenářům, kteří si cestu za dobrou knihou do knihovny vždy najdou. A to v každé době.

Prosím rodiče, veďte své děti ke čtení, vždyť to není jen povinnost ve škole, je to především zábava. Naučte je prožít dobrodružství v knihách spolu s jejich hrdiny.  A věřte, že si také obohatí slovní zásobu, které se jim mnohdy nedostává. A čtení nahlas bývá opravdu pro některé tvrdým oříškem, jak mohu potvrdit ze své vlastní zkušenosti při besedách s dětmi.

Těším se na své, ale i na nové čtenáře, u nás v Městské knihovně v Plesné.

Týden knihoven

Datum vložení: 8. 11. 2021 13:43