Únorové čtení

V knihovně se četly příběhy a pohádky z krajin, kde kraluje slunce

Plesenské děti se každý měsíc scházejí v kulturním domě, jim spolu s Mílou Vrbovou předčítáme. Tentokrát mělo setkání Celé Česko čte dětem podtitul Povídání a pohádky z krajin, kde slunce kraluje, mráz a sníh není a vichr neduje.
Přesvědčili jsme se, že děti nezajímají pouze pohádky, ale také skutečné příběhy lidí. Začali jsme proto čtením z knih Pavly Jazairiové V Indii a V jižní Indii. Poutavá byla vyprávění o poměrech jak v indické Kalkatě, tak na vesnici. Lidé se myjí na ulici, prádlo perou ve veřejných nádržích, nebo přímo v řece, kde se pradleny setkávají s koupajícími se Indy. Často lidé spojí obě činnosti v jednu – prádlo perou tak, že se koupou oblečeni. Svérázné je pak cestování vlakem, autobusem, nebo rikšou. Počet cestujících vždy značně převyšuje počet míst k sezení i k stání. S lidmi často cestují i domácí zvířata, je horko, lidé a jejich pach je všudypřítomný… Na ulicích je živo. Najdete zde trhovce, čističe bot, zubaře s jeho nářadím… a hlavně krávy. Krávy jsou v Indii posvátné, proto mohou být kdekoliv a každý je nechává být. Jsou pohublé a žerou, cokoliv najdou. Nejčastěji odpadky a obaly od potravin, kterých je na ulicích všude dost.
V Indii jsme ještě chvíli zůstali i při čtení pohádek. Kniha Strom pohádek z celého světa jich je plná. Indické byly O tom, kdo je nejsilnější a Jak se ptáček odměnil. Na chvíli jsme se ocitli také v Malajsii (O slunci, měsíci a kohoutovi), na Filipínách (Jak želva s opicí hospodařily), v Jižní Americe (indiánská O pyšném netopýrovi), nebo v Arábii (O poustevníkovi, jak chtěl zbohatnout).
Kromě čtení jsme si s dětmi jako vždy také povídali. O čem? O Hromnicích, svatém Valentýnovi, Masopustu, přástkách a zabijačkách. A nebylo to úplně od věci. S některými dětskými čtenáři jsme se druhý den potkali v masopustním průvodu.

Pavel Sýkora

Datum vložení: 14. 2. 2015 0:00