Vánoční čtení v knihovně

V Plesné se před Vánocemi v knihovně četlo, zpívalo a ochutnávalo

Předvánoční čtení v Plesné bylo úplně jiné než kdykoliv jindy. Svátečně vyzdobený sál kulturního domu zval všech dvacet malých čtenářů k dvouhodinovému programu plnému čtení, vyprávění, zpívání a hraní koled, ke zkoušení starých vánočních zvyků, ale také k vánočnímu pohoštění.
Čtení z Ladových Vzpomínek z dětství, z Tajemství proutěného košíčku Markéty Zinnerové a Čtvrtkova Rumcajse střídalo povídání Míly Vrbové o vánočních zvycích v Evropě, zpívání koled a říkání pranostik. Do všech aktivit se děti zapojovaly. Pranostiky pro ně nejsou nic neznámého. Stejně tak uměly řadu vánočních koled. Čtyři děvčata dokonce neváhala a velmi krásně zahrála ostatním na flétny a na klavír.
Příběhy Paběrkování a Při rybě se nemluví z knihy Tajemství proutěného košíku děti zcela zaujaly. Veselo pak bylo zvláště při čtení pohádky Vánoce u Rumcajsů. Pohádky z Večerníčka u nás nikdy nezklamou.
Znalosti Míly Vrbové o všech možných zvycích neznají hranic, s dětmi si tak povídala o významu adventních věnců, o tom, kdo uvidí zlaté prasátko, co lze vyčíst z cibulových slupek, k čemu děvčatům slouží barborky, kde se vzal Mikuláš a jak mladá je tradice zdobení vánočního stromečku. Štědrovečerní zvyky jsme si s dětmi dokonce i vyzkoušeli. Házení střevícem a rozkrajování jablek jim pod naším dohledem šlo velmi dobře. Největší kouzlo mělo pouštění skořápek po vodě.
Děti ve vánočním období nemyslely pouze na svá přání. Vyslyšely naši výzvu a přinesly pod stromeček hromadu hraček, které jsme na přelomu roku odvezli na dětské oddělení chebské nemocnice. Nemocné děti byly z nečekaného nadělení naprosto nadšené.
Nakonec přišla řada i na vánoční hodování, které pro děti připravily Míla Vrbová a některé maminky přítomných dětí. Třeba houbového kubu a štolu znají děti už z minulých let, proto se do nich s chutí pustily. Ono totiž při čtení vyhládne.
Do nového roku přejí mnoho čtenářských zážitků a na společná setkání nad knihami se těší Pavel Sýkora, Míla Vrbová, Dana Placatková a Doris Bigasová.

Datum vložení: 9. 1. 2015 0:00
Datum poslední aktualizace: 9. 1. 2015 0:00