Ceník za odkládání komunálního odpadu, bioodpadu a ostatní platby na rok 2022

Nový systém plateb odpadového hospodářství od 1.1.2022

Nový systém odpadového hospodářství od 1.1.2022

Nový zákon č. 541/2020 Sb., o odpadech a zákon č. 543/2020 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o odpadech a zákona o výrobcích s ukončenou životností, mají dopad na vydávání obecně závazných vyhlášek obcí, a to konkrétně v oblasti stanovení systému nakládání s komunálním odpadem a zpoplatnění svozu komunálního odpadu.

V Plesné se od 1. ledna 2022 změní systém plateb za odpadové hospodářství, který je zakotven v nové Obecně závazné vyhlášce č. 2/2021 o místním poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci. Cílem uvedených změn je, aby lidé co nejvíce snižovali množství svého komunálního odpadu a naopak co nejvíce třídili. Všichni máme společný zájem chránit životní prostředí.

Plátcem místního poplatku je vlastník nemovitosti nebo společenství vlastníků jednotek. Plátce je povinen se k místnímu poplatku registrovat vyplněním tiskopisu ohlášení k místnímu poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci (viz. níže tiskopis k vyplnění). Ohledně vývozu nádob se pro občany vlastně nic nemění pouze výše poplatku. Stávající nádoby bude i nadále vyvážet společnost Marius Pedersen a.s..

Dosavadní systém plateb zvýhodňoval velké nádoby na úkor malých, a tak např. obyvatelé panelových a bytových domů s velkými kontejnery platili v přepočtu na 1 litr odpadu méně než majitelé domů s méně objemnou nádobou. To nová vyhláška narovná, protože všichni budou za rok 2022 platit 0,538 korun za jeden litr odpadu.

Odvoz bioodpadu bude nově zajišťovat a likvidovat firma Marius Pedersen a.s.. Svoz bude prováděn týdně od 1.4. do 30.11. kalendářního roku. Cena za svoz je stanovena na 1500,- Kč/rok a zahrnuje 31 odvozů.

Ohlášení poplatku - tiskopis

Ohlášení poplatku od 1.1.2022 - tiskopis.docx