Listopadové čtení v městské knihovně

Stmívá se dřív, a proto se i další pokračování cyklu Celé Česko čte dětem neslo v plesenské knihovně v tajemném, či lépe řečeno ve strašidelném duchu.

Míla Vrbová připravila společně se zdejší knihovnicí Danou Placatkovou pro děti ranec čtení a povídání o strašidelných lidových a literárních postavách. Tak například z knihy Nebojme se strašidel četly příběhy Strašidlo k popukáníTři na hřbitově. Když Míla četla z knihy Povídky o upírech, děti moc dobře věděly, co to takový upír je, kde žije, čím se živí a jak se proti němu mohou lidé bránit.

Na řadu se čtením přišla také maminka, která do knihovny přivedla svou malou čtenářku. Básničku o čarodějném mlýnku z knihy Kdo nevěří, ať tam běží, tedy děti slyšely také od někoho jiného. Stranou nezůstalo ani vyprávění o tom, Jak se vítr učil číst.

Pověstmi o strašidlech hýří kdekterý náš hrad nebo město. Knížka Kdo kde straší nám posloužila k vyprávění o purkrabím Půtovi a o strašidlu Štrakakalovi, tajemnými nechtěnými obyvateli loketského hradu.

Aby toho strašení nebylo příliš, povídali jsme si s dětmi také o tom, co čeká naši přírodu s přicházející zimou. Děti vyprávěly, jak a čím v zimě krmí ptáčky a které druhy k jejich domům a bytům přilétají nejčastěji. V závěru napínavého odpoledne si pochutnaly na sladkém jahelníku. Ten připravila Míla Vrbová, aby děti poznaly, o čem to byla při předchozím čtení řeč.

Pavel Sýkora

Datum vložení: 15. 11. 2016 0:00